Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България се включва в делото на Украйна срещу руския геноцид

19 ноември 2022, 17:40 часа • 7841 прочитания

България е внесла искане до Международния съд на ООН в Хага за намеса по делото "Украйна срещу Русия за нарушаване на Конвенцията за геноцида".

Това става ясно и от документ, публикуван на интернет страницата на Международния наказателен съд в Хага. Информацията бе потвърдена и от Министерството на външните работи (МВнР) на официалната си страница в Туитър пред БТА. Това се е случило на 18 ноември, петък.

ОЩЕ: Съд в Хага наказа с доживотен затвор двама руснаци и украинец за свалянето на полет MH17

В края на октомври Нидерландският парламент одобри предложение за създаването на специален трибунал в Хага. Целта му е съдебен процес, който разследва руски военни и политически ръководители за навлизането на руски войски в Украйна.

В Хага е седалището на Международния наказателен съд (МНС), който вече е започнал разследване за евентуални военни престъпления след руското нахлуване в Украйна на 24 февруари т.г. Този съд обаче няма юрисдикция да инициира съдебни преследвания във връзка с агресията в Украйна.

Киев отдавна лобира за създаването на специален международен или хибриден трибунал, който в сътрудничество с МНС да съди високопоставени представители на Русия, отговорни за нахлуването на руските сили в Украйна. Според приетата от ООН дефиниция акт на агресия означава "нашествие или нападение от въоръжените сили на една държава срещу територията на друга държава или всякаква военна окупация". 

Припомняме, че още през юли т.г. Украйна поиска да изправи пред съда висшето ръководство на Русия – президента Владимир Путин, военния и външния министри Сергей Шойгу и Сергей Лавров, лидера на партия "Единна Русия" Дмитрий Медведев, секретаря на Съвета за сигурност Николай Патрушев и други крупни функционери на Кремъл. Тъй като обаче Международният съд на ООН и Европейският съд по правата на човека предвиждат отговорност от страна на държавата, а не на отделни лица, Киев работи активно по създаването на Специален трибунал.

"Не е достатъчно да се борим с последствията от агресията – военни престъпления, престъпления срещу човечеството, геноцид. Необходимо е да се накаже първопричината за самото престъпление на агресията", каза тогава Тимур Коротки, вицепрезидент на Украинската асоциация по международно право.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес